sezon
26 دی 1401 - 18:25

اروپا ۳ میلیارد یورو کمک مالی جدید به اوکراین می‌دهد

معاون رئیس کمیسیون اروپا امروز از اختصاص ۳ میلیارد یورو کمک مالی جدید به اوکراین در روزهای آتی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری نووستی، «والدیس دامبروسکیس» (Valdis Dombrovskis) معاون رئیس کمیسیون اروپا امروز دوشنبه اعلام کرد که این کمیسیون در روزهای آتی قرار است بسته کل کمک مالی به اوکراین به ارزش ۳ میلیارد یورو را اختصاص دهد.

معاون رئیس کمیسیون اروپا در این خصوص ادامه داد که از طرف اتحادیه اروپا یادداشت تفاهمی برای اعطای بسته جدید حمایت مالی کلان به اوکراین برای سال ۲۰۲۳ به ارزش ۱۸ میلیارد یورو به صورت وام امضاء کرده است‌.

«والدیس دامبروسکیس» در ادامه اضافه کرد: این بودجه به اوکراین کمک می‌ کند تا نیازهای فوری خود را تامین کند. اولین بسته ۳ میلیارد یورویی اواخر این هفته تحویل خواهد شد.

در همین ارتباط، «اورزلا فون در لاین» رئیس کمیسیون اروپا شنبه هفته پیش در پیامی توییتری از کمک ۱۸ میلیارد یورویی اتحادیه اروپا به اوکراین در سال آینده میلادی خبر داده بود.

رئیس کمیسیون اروپا در این باره نوشت: همه کشورهای اتحادیه اروپا اکنون با پیشنهاد ما برای انتقال ۱۸ میلیارد یورو کمک مالی کلان به اوکرین موافقت کرده اند. پولی که به طور مرتب برای کمک به تعمیرات فوری و هموار کردن راه برای بازسازی پرداخت می‌شود. بازسازی که اوکراین را در مسیر اتحادیه اروپا قرار خواهد داد.

اتحادیه اروپا سال آینده ۱۸ میلیارد یورو به اوکراین ارائه می‌کند

در همین باره، «ویکتور اوربان» نخست وزیر مجارستان ییش تر در مصاحبه با روزنامه ماگیار در سخنانی اعلام کرده بود که سرنوشت پایان جنگ روسیه و اوکراین از سوی آمریکا تعیین تکلیف می‌شود.

نخست وزیر مجارستان در این خصوص گفت: اوکراین تنها تا زمانی می‌تواند به جنگ ادامه دهد که آمریکا با پول و سلاح از آن حمایت کند. در واقع صلح زمانی میسر خواهد شد که آمریکا از ارسال سلاح به اوکراین خودداری کند. اگر آمریکایی‌ها خواستار صلح باشند، صلح به دست می‌آید.

لازلو کوور، سخنگوی پارلمان مجارستان هم چندی پیش با پرده‌برداری از اشتباه بزرگ غرب گفت که مسکو هیچ چاره‌ای جز مداخله نظامی در اوکراین نداشت.

کوور یادآور شد که جنگ اوکراین نقشه ژئوپلیتکی جهان را تغییر داده و همچنین اضافه کرد که همزمان با اعمال تحریم‌های جدید غرب علیه مسکو، سردمداران سیاسی اروپا «بنا به دلایلی، نسبت به تخریب اقتصادی و سیاسی روسیه علاقه‌مند شده و در عین حال، با «ایجاد یک پرده آهنین جدید» نسبت به جدا کردن مسکو از اتحادیه اروپا اقدام کردند.

وی همچنین با محکوم کردن عملیات نظامی روسیه در اوکراین، تاکید کرد که غرب، مسکو را از «مرزهای امپریالی باستانی» عقب راند. علاوه بر این، به گفته وی، از نظر مسکو «این کار هم برای غرب کافی نبوده و آنها رفته رفته به قلمرو مرکزی روسیه نزدیک و نزدیک‌تر شدند».

از آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین، آمریکا و متحدان غربی این کشور، میلیاردها دلار کمک امنیتی و نظامی برای کی یف فراهم کرده‌اند که ارزش آن حدود ۴۰ میلیارد دلار برآورد شده و می‌توان آن را با کل بودجه دفاعی سالانه فرانسه مقایسه کرد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 981138